Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Richard Moore szerint Oroszország „epikus kudarcot vallott” Ukrajnában.
Oroszország nehezen fogja tudni fenntartani katonai hadjáratát, Ukrajna pedig képes lehet visszavágni – véli a brit külügyi hírszerzés vezetője. Richard Moore, az MI6 vezetője szerint Oroszország „epikus kudarcot vallott” eredeti céljai elérésében: az ukrán elnök eltávolításában, Kijev elfoglalásában és a nyugati országok megosztottságának szításában.
Az Aspeni Biztonsági Fórumon beszélt, egy ritka nyilvános megjelenés alkalmával.
Az inváziót
a második világháború óta a „legfelháborítóbb leplezetlen agressziónak” nevezte Európában.
Azt mondta, hogy a közelmúltban elért orosz győzelmek „aprócskák” voltak, és hogy Oroszország „hamarosan kifogy a lendületből”.
„Megítélésünk szerint az oroszok egyre nehezebben találnak majd embert és anyagot a következő hetekben” – mondta Moore úr a coloradói konferencián. „Valamilyen módon szünetet kell majd tartaniuk, és ez lehetőséget ad az ukránoknak a visszavágásra”.
Ez a nézet optimistának tekinthető, és Ukrajna ellentámadásra való képessége függhet a nyugati fegyverek nagyobb mértékű szállításától, amelyek a tisztviselők szerint gyakran túl lassan érkeznek.
Az MI6 vezetője szerint valamilyen harctéri siker
fontos emlékeztető lenne Európa többi része számára, hogy ez megnyerhető”
– különösen a tél előtt, amely valószínűleg nyomást gyakorol a gázellátásra.
„Nehéz időszak elé nézünk” – mondta. További ok arra, hogy az ukránok győzelmét segítő támogatást fenntartsák, vagy „legalábbis jelentős erő pozíciójából tárgyaljanak”, az, hogy Kína vezetője, Hszi Csin-ping „sólyomként figyeli a helyzetet” – mondta.
Nyitókép: MTI/EPA/George Ivancsenko